Predstavljen roman "Krvavi jarak"

više

Biskup posjetio gradiliše kapele u Brđani Kosa

Srijeda, 25 Svibanj 2022

Sisački biskup Vlado Košić posjetio je u srijedu, 25. svibnja gradilište kapele sv. Antuna Padovanskog u mjestu Brđani Kosa (župa Komarevo).

Dani Stjepana Povoljnjaka

Biskup primio Maria Filipia

Srijeda, 18 Svibanj 2022

Sisački biskup Vlado Košić primio je u srijedu, 18. svibnja u Biskupijskom ordinarijatu u Sisku g. Maria Filipija, stopostotnog hrvatskog vojnog invalida i autora knjiga „Nikola Tesla ispod paučine“, koju je i poklonio biskupu. Gospodin Filipi veliki je domoljub koji je upoznao biskupa sa svojim inicijativama kako da se više pozornosti posveti Sisačkoj bitci iz 1593., te Gvozdanskom i njegovoj junačkoj obrani 1578. Biskup je pozdravio te inicijative i s autorom knjige dogovorio da će se ona predstaviti u Velikom Kaptolu 22. rujna o.g.

Proslavljen patron Župe sv. Ivana Nepomuka u Glini

Foto: Katica Gašljević Tomić

Najave

Zvona sv. Lovre

Nedjelja, 24 Travanj 2022

Zaručnički tečaj za 2022. godinu

8. Zrin festival

Subota, 21 Svibanj 2022

Devetnica uoči Kvirinova

Kvirinovo

Subota, 04 Lipanj 2022

4. Mladifest Hrvatska

Petak, 17 Lipanj 2022

Hodočašće u Rim

Srijeda, 02 Studeni 2022

Aktualnosti

Predstavljen roman "Krvavi jarak"

Četvrtak, 26 Svibanj 2022
U srijedu, 25. svibnja  u dvorani Sv. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu u sklopu Zrin festivala održana je promocija romana „Krvavi jarak“. Roman su predstavili autorica Antonija Buljan i producentica festivala Valentina Badanjak Pintarić, a nazočio je i sisački biskup Vlado Košić te predstavnici izdavača Matice hrvatske ogranka Zadar. Glazbena gošća promocije bila je sopranistica Margareta Klobučar.Ovaj domoljubni roman obrađuje događaje iz razdoblja Drugog svjetskog rata i njegova poraća, događaje koji su obilježili stradanje hrvatskoga puka, osobito onog iz uokvirenog teritorijalnog prostora Udbine i Zrina. Svojim pristupom problematici, autorica rasvjetljava onodobnu prevladavajuću mržnju prema hrvatskom nacionalnom biću, koja je bila osnovom za stvaranje srpsko-jugoslavenskih mitoloških koncepata koji su hrvatski nacionalni korpus svrstavali u red, za njih trajnog remetilačkog faktora.

Biskup posjetio gradiliše kapele u Brđani Kosa

Srijeda, 25 Svibanj 2022

Dani Stjepana Povoljnjaka

Četvrtak, 19 Svibanj 2022
Župa Uzvišenja svetog Križa u Kravarskom i ove godine organizira od 14. do 25. svibnja „Dane Stjepana Povoljnjaka“. Stjepan Povoljnjak, svećenik i mučenik, rođen je 25. svibnja 1919. u Kravarskom, a ubijen je 14. svibnja 1946. od komunista. Kroz kulturna, sportska, vjerska i duhovna događanja, želja je ove župne zajednice široj javnosti predstaviti ovog mučenika i župu, a s ciljem promicanja novih duhovnih zvanja te izgradnju nove župne crkve, srušene u potresu. Tom prigodom, u srijedu 18. svibnja misno slavlje u privremenom bogoslužnom prostoru župe predvodio je sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu s domaćim župnikom Sinišom Blatarićem. Prije mise biskup i župnik posjetili su gradilište nove župne crkve koja će biti faksimil srušene u potresu.Pozdravivši sve okupljene biskup je u homiliji poručio kako nas je danas sve okupio mučenik ove župe, mladi svećenik koji je rođen i bio ubijen u mjesecu svibnju sa svega 27. godina. „On je doživio mučeništvo u vremenu kada je posebno bio žestok progon Crkve. Bio je to period kada je 1946. godine uhapšen i kardinal Alojzije Stepinac koji je u listopadu iste godine osuđen i odveden u zatvor u Lepoglavu. U to vrijeme doista mnogo je svećenika progonjeno i zatvarano, a puno ih je i ubijeno. Kada gledamo sve to, pitamo se danas, što je mogao taj mladi svećenik, zaređen tek dvije godine, skriviti novom režimu koji je došao. Odgovor je u tome da se novom režimu nije sviđalo to da mladi svećenici oko sebe okupljaju mlade, a upravo je to činio Stjepan Povoljnjak kao privremeni upravitelj župe u Kravarskom. Iako u teškim okolnostima i srušene župne kuće i crkve on nije prestao vjerovati i okupljati živu Crkvu. Upravo u tome je bila velika opasnost za taj novi režim i vlast, a koja je bila bezbožna i nije željela da se utječe na mladež i da Crkva ima utjecaj“, rekao je biskup istaknuvši kako je sličnu sudbinu doživio i sisački kateheta Petar Žagmeštar kojeg su „oslobodioci“ Siska ubili 1945. godine i tijelo mu nikad nije pronađeno.

Biskup primio Maria Filipia

Proslavljen patron Župe sv. Ivana Nepomuka u Glini

Srijeda, 18 Svibanj 2022
Patron Župe sv. Ivana Nepomuka u Glini proslavljen je u ponedjeljak 16. svibnja. Misno slavlje predvodio je župnik Župe sv. Petra i Pavla u Gvozdu i profesor gregorijanskog pjevanja fra Marko Hrgota.U suslavlju su bili župnik i Glinski dekan Vlč. Ivica Mađer, župnik Župe pohoda Blažene Djevice Marije u Topuskom fra Anto Pervan i župnik Župe sv. Franje Ksaverskog u Viduševcu vlč. Nikola Majcen.Misno slavlje pratio je župni zbor Sv. Ivana Nepomuka. U propovijed se fra Marko osvrnuo na svjedočanstvo sv. Ivana Nepomuka koji je svojom mučeničkom vjerom dao život za ispovjednu tajnu. Često se prikazuje na mostovima kao svetački kip u reverendi, s biretom na glavi i s prstom na ustima da se naglasi vrijednost šutnje i čuvanje povjerene tajne i samog povjerenja kao vjere u Boga i bližnjega svoga, istaknuo je.Pozvani smo da kao kršćani gradimo mostove povjerenja, opraštanja i međusobne ljubavi, uz poštivanje tajne drugoga kao bližnjega svoga gdje svatko zavrjeđuju dobar glas koji treba čuvati i poštivati u svojoj tajni svoga Stvoritelja, poručio je propovjednik.Tom prigodom je blagoslovljen reljef sv. Ivana Nepomuka kojeg je umjetnički oblikovao akademski umjetnik i kipar Ivan Antonović. Nakon mise održan je solistički koncert gregorijanskih antifona koje je izveo prof. mr. art. mo. fra Marko Hrgota.Foto: Katica Gašljević Tomić