Radna subota u Caritasu

Subota, 06 Ožujak 2021

Zajedno s volonterima u centru je bio i sisački biskup Vlado Košić.

više

Biskup Košić slavio zadušnicu za preminulog Zlatka Kranjčara

Vrijedna donacija automobila

Održana sjednica Zbora savjetnika

Četvrtak, 04 Ožujak 2021

Dogovoreni detalji izgradnje drvenih montažnih kuća

Srijeda, 03 Ožujak 2021

Najave

AKTUALNE POTREBE CARITASA

Ponedjeljak, 25 Siječanj 2021

Zaručnički tečaj za 2021. godinu

Četvrtak, 25 Veljača 2021

Zvona sv. Lovre

Nedjelja, 28 Ožujak 2021

Aktualnosti

Radna subota u Caritasu

Subota, 06 Ožujak 2021
I nakon više od dva mjeseca od potresa Caritasovi volonteri s jednakom predanošću i radošću i dalje neumorno rade.Tako je bilo i u subotu 6. ožujka kada su se u distribucijskom centru Caritasa u Sisku okupili brojni volonteri koji su pomogli u sortiranju odjeće i obuće. Između ostalih tu su bili: Kćeri Božje ljubavi i Franjevke od Bezgrješne iz Zagreba, djelatnici Biskupijskog ordinarijata, karitativna skupina sjemeništaraca iz Zagreba te skupina mladih iz Požege.Zajedno s volonterima u centru je bio i sisački biskup Vlado Košić.

Biskup Košić slavio zadušnicu za preminulog Zlatka Kranjčara

Petak, 05 Ožujak 2021
Misu zadušnicu za istaknutog hrvatskog nogometaša i trenera Zlatka Kranjčara 5. ožujka je u crkvi sv. Ivana na zagrebačkoj Novoj Vesi slavio sisački biskup Vlado Košić.U izjavi za IKA-u biskup Košić se prisjetio upoznavanja i druženja s pokojnim Zlatkom, ističući kako povijest njihovog prijateljstva seže još u vrijeme Domovinskog rata. “Dok sam bio župnik u Hrastovici i Petrinji, a smješten u Mošćenici, u Novom je Farkašiću nađeno prostrijeljeno raspelo s Isusovim korpusom. Zlatko je s vlč. Ivanom Hrenom, koji je tada bio župnik u Selima kod Siska, uložio i svoga znanja i određena novčana sredstva kako bi se izradilo gotovo tisuću replika toga Strijeljanog Isusa. Potom smo taj znak naše patnje i agresije koju smo trpjeli širili svijetom, pronoseći tako istinu o Domovinskom ratu. Poslije smo se često sretali na Kaptolu, s obzirom da su Kranjčari otvorili galeriju u dvorištu kurije u kojoj sam živio, a vjenčao sam i njegovu kćer Lanu. Mogu reći da je Zlatko bio pravi borac. Pa sport i je vrsta natjecanja, ali u kojem se ne dokazuju samo talenti, nego i zajedništvo i ustrajnost. Osim što je bio vrhunski nogometaš, bio je i odličan trener. Ostat će u sjećanju kao legenda jednog sporta koji je Hrvatima jako prirastao srcu. On je u svakom trenutku davao svega sebe i to ljudi znaju i cijene. I meni je čast što sam ga poznavao i što sam mu bio blizu, kao prijatelj. Mogu čak i reći da je sa suprugom došao u Sisak, kad smo već osnovali biskupiju, i da su nam pomogli vrlo konkretno. Zahvaljujem mu na svemu tome i vjerujem da će naći pokoj u Gospodinu. To molim za njega, a za obitelj utjehu i vjeru u skori susret u vječnosti.”Osim članova obitelji, na misi su sudjelovali i brojni Kranjčarevi prijatelji i kolege.

Vrijedna donacija automobila

Petak, 05 Ožujak 2021
Razoran potres međuostalim je ukazao i na postojanje ljudi uistinu velikoga srca. Naime, vidjevši u kako se teškom stanju nalazi šire sisačko i petrinjsko područje, gospođa Božana Soče iz Samobora odlučila je kontaktirati Caritas Sisačke biskupije i darovati mu osobni automobil marke Renault Clio.Kako je Caritas Sisačke biskupije imao velike potrebe distribucijom pomoći po terenu, neko vrijeme spomenuti automobil su koristili njegovi volonteri, a po smirivanju situacije Caritas je ovih dana automobil darovao gospođi Mirjani Smolković iz Graberja kraj Petrinje čija je obiteljska kuća teško stradala u potresu, a sama je zbog bolesti teško pokretna.Gospođa Smolković nije mogla skriti svoju sreću i zadovoljstvo te je uputila riječi zahvalnosti ponajprije gospođi Soče, ali i Caritasu Sisačke biskupije što je navedenu donaciju proslijedio upravo njoj.

Održana sjednica Zbora savjetnika

Četvrtak, 04 Ožujak 2021
Redovita sjednica Zbora savjetnika Sisačke biskupije pod predsjedanjem sisačkog biskupa Vlade Košića, održana je četvrtak, 4. ožujka u Biskupijskom ordinarijatu u Sisku. U glavnu temu članove Zbora uvela je gospođa Spomenka Jurić, voditeljica Ureda za kulturu, koja je iznijela činjenično stanje stradalih sakralnih objekata u Biskupiji. Nakon toga je uslijedila rasprava u kojoj je izneseno sve što se poduzelo do sada i planovi koji su u idućem razdoblju pred biskupom, svećenicima i vjernicima Sisačke biskupije u obnovi stradalih crkvi, župnih kuća, kapela i sakralne kulturne baštine.Uz pomoć dobrih ljudi i brojnih ustanova, države i donatora, koji su izrazili svoju spremnost pomoći, biskup je iznio nadu da će se sve što je potres oštetio obnoviti. Sada je dakako naglasak na zbrinjavanju ljudi, što nesebično čini Caritas Sisačke biskupije s brojnim volonterima kojima je biskup odao priznanje i izrazio veliku zahvalnost.

Dogovoreni detalji izgradnje drvenih montažnih kuća

Srijeda, 03 Ožujak 2021
U srijedu, 3. ožujka u Caritasu Sisačke biskupije održan je radni sastanak predstavnika Sisačke biskupije, Suverenog malteškog reda i humanitarne udruge „Seljaci pomažu seljacima“ iz Salzburga. Sastanku su prisustvovali sisački biskup Vlado Košić, ispred Mateškog reda grof Georg Eltz, voditeljica udruge „Seljaci pomažu seljacima“ Doraja Eberle, ravnateljica Caritasa Kristina Radić i koordinatorica Caritasovog distributivnog centra s. Smilja Čirko.Tom prigodom razgovaralo se i dodatno dogovorio način suradnje između ovih triju institucija vezano za izgradnju montažnih drvenih kuća. Izgradnja ovih kuća je već započela na petrinjskom području, a detaljno razrađen princip ovog dugoročnog projekta koji se provodi na ruralnom području Sisačke biskupije te će se njime prije svega osigurati krov nad glavom osobama starije životne dobi.